بررسی انواع یخچال فروشگاهی و تفاوت آن ها با یخچال صنعتی و سردخانه

بررسی انواع یخچال فروشگاهی و تفاوت آن ها با یخچال صنعتی و سردخانه

خرید یخچال‌ فروشگاهی، ابزاری مهم برای نگهداری مواد غذایی در فروشگاه‌ها، قنادی‌ها، صنایع غذایی و سایر مکان‌هایی هستند که نیاز به نگهداری مواد غذایی دارند. در این مقاله، انواع مختلف یخچال فروشگاهی، از جمله یخچال نوشیدنی، یخچال ایستاده ۷۰ سانتی، یخچال صندوقی، یخچال قنادی، یخچال قصابی و یخچال لبنیاتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و تفاوت آن‌ها با یخچال صنعتی و سردخانه را بررسی خواهیم کرد.

یخچال فروشگاهی

یخچال نوشیدنی

یخچال نوشیدنی، یک نوع یخچال فروشگاهی است که برای نگهداری نوشیدنی‌هایی مانند آب معدنی، نوشابه و آبمیوه استفاده می‌شود. این نوع یخچال فروشگاهی، معمولاً با چند درب و قفل برای امنیت بیشتر تجهیز شده است و قابلیت تنظیم دمای داخلی آن نیز وجود دارد.

یخچال ایستاده ۷۰ سانتی

یخچال ایستاده ۷۰ سانتی، یک نوع یخچال فروشگاهی با ارتفاع ۷۰ سانتیمتر است که برای نگهداری مواد غذایی مانند نان، شیرینی، میوه و سبزیجات استفاده می‌شود. این نوع یخچال فروشگاهی، معمولاً با درب شیشه‌ای و سیستم نورپردازی داخلی تجهیز شده است و می‌تواند دمای داخلی خود را تنظیم کند.

یخچال صندوقی

یخچال صندوقی، یک نوع یخچال فروشگاهی است که برای نگهداری مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، ماهی و سایر مواد منجمد استفاده می‌شود. این نوع یخچال فروشگاهی، معمولاً با درب‌هایی از جنس فلزی تجهیز شده است و دارای قفل برای امنیت بیشتر می‌باشد. دمای داخلی آن نیز به صورت قابل تنظیم است.

یخچال قنادی

یخچال قنادی، یک نوع یخچال فروشگاهی است که برای نگهداری مواد غذایی مانند کیک، شیرینی، دسر و سایر مواد قنادی استفاده می‌شود. این نوع یخچال فروشگاهی، معمولاً با درب‌هایی از جنس شیشه‌ای و سیستم نورپردازی داخلی تجهیز شده است و دارای قابلیت تنظیم دمای داخلی می‌باشد.

یخچال قصابی

یخچال قصابی، یک نوع یخچال فروشگاهی است که برای نگهداری مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، سوسیس و سایر مواد منجمد استفاده می‌شود. این نوع یخچال فروشگاهی، معمولاً با درب‌هایی از جنس شیشه‌ای و قابلیت تنظیم دمای داخلی تجهیز شده است.

یخچال لبنیاتی

یخچال لبنیاتی، یک نوع یخچال فروشگاهی است که برای نگهداری مواد غذایی مانند شیر، ماست، پنیر و سایر محصولات لبنی استفاده می‌شود. این نوع یخچال فروشگاهی، معمولاً با درب‌هایی از جنس شیشه‌ای و سیستم نورپردازی داخلی تجهیز شده است و دارای قابلیت تنظیم دمای داخلی می‌باشد.

تفاوت یخچال‌های فروشگاهی با یخچال صنعتی نیز به همان منظور برای نگهداری مواد غذایی به کار می‌رود، اما با توجه به ظرفیت بیشتر و کارایی بالاتر، معمولاً در صنایع بزرگ مانند صنایع غذایی و بسته بندی استفاده می‌شود. این نوع یخچال‌ها معمولاً بزرگتر و با کیفیت ساخت بالاتری هستند و برای نگهداری مواد غذایی به صورت صنعتی و با حجم بالا طراحی شده‌اند.

یخچال صنعتی معمولاً دارای ظرفیت بالایی است و برای نگهداری مواد غذایی به صورت صنعتی، مانند نگهداری مواد غذایی در بسته‌بندی‌های بزرگ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع یخچال‌ها، معمولاً با درب‌هایی از جنس فلزی و یا پلاستیکی تجهیز شده و دارای سیستم خنک‌کننده و تنظیم دما هستند.

خرید یخچال فروشگاهی

تفاوت یخچال‌های فروشگاهی با سردخانه

سردخانه، به عنوان یک محیط بزرگ برای نگهداری مواد غذایی به صورت صنعتی، بیشتر برای نگهداری مواد غذایی به صورت بالا بودجه و در صنایع بزرگ مانند صنایع غذایی و بسته بندی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع فضاها دارای ظرفیت بالایی هستند و برای نگهداری مواد غذایی به صورت صنعتی و با حجم بالا، طراحی شده‌اند.

انواع سردخانه‌، معمولاً با دمای پایین‌تری که برای نگهداری مواد غذایی به صورت ماندگار مورد نیاز است، طراحی شده‌اند. دمای داخلی سردخانه‌ها ممکن است تا حداقل ۳۰- درجه سانتی گراد به مراتب دما در یخچال‌ها و سردخانه‌ها به این صورت است که یخچال‌ها دارای دمای بین ۰-۵ درجه سانتیگراد هستند که به عنوان یخچال‌های خنک‌کننده غذا شناخته می‌شوند، در حالی که سردخانه‌ها دارای دمای منفی بین ۲۰-۳۰ درجه سانتیگراد هستند که به عنوان سردخانه‌های نگهداری یخ و یا سردخانه‌های فروشگاهی شناخته می‌شوند.

یخچال‌های فروشگاهی، معمولاً برای نگهداری مواد غذایی در فروشگاه‌های کوچک و متوسط و به عنوان ابزار فروش برای محصولات خاص طراحی شده‌اند. این نوع یخچال‌ها، دارای ظرفیت کمتر و ابعاد کوچک‌تری نسبت به یخچال‌های صنعتی و سردخانه‌ها هستند.

از دیگر انواع یخچال‌های فروشگاهی، می‌توان به یخچال نوشیدنی، یخچال ایستاده ۷۰ سانتی، یخچال صندوقی، یخچال قنادی، یخچال قصابی و یخچال لبنیاتی اشاره کرد. هر یک از این یخچال‌ها، برای نگهداری مواد غذایی خاص طراحی شده‌اند.

مثلاً یخچال نوشیدنی، برای نگهداری نوشیدنی‌ها و نوشابه‌های مختلف طراحی شده است و دارای یک سیستم خنک کننده خاص برای حفظ دمای سرد است. یخچال ایستاده ۷۰ سانتی، به عنوان یک یخچال عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای نگهداری مواد غذایی مختلفی مانند سبزیجات، میوه‌، نان، پنیر و موارد دیگر استفاده می‌شود.

یخچال صندوقی، برای نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر طراحی شده است. در این نوع یخچال، محصولات غذایی در قفسه‌های جداگانه قرار می‌گیرند و دارای دربی دو لایه می‌باشد که حفظ دمای داخلی یخچال را به خوبی انجام می‌دهد.

یخچال قنادی، برای نگهداری شیرینی‌ها، کیک‌ها و تخم مرغ‌های شکسته شده طراحی شده است. این نوع یخچال دارای یک سیستم خنک کننده خاص و سیستم تهویه هوا برای حفظ رطوبت و دمای مطلوب داخلی است.

یخچال قصابی، برای نگهداری گوشت و محصولات گوشتی طراحی شده است. این نوع یخچال دارای یک سیستم خنک کننده خاص و تهویه هوای مطبوع است که به رطوبت مناسب برای نگهداری گوشت کمک می‌کند.

یخچال فروشگاهی ایستاده

یخچال لبنیاتی، برای نگهداری محصولات لبنیاتی مانند پنیر، ماست و محصولات شیری دیگر طراحی شده است. این نوع یخچال دارای سیستم خنک کننده و تهویه هوا برای حفظ دمای مناسب داخلی است.

در مقایسه با یخچال صنعتی و ساخت سردخانه، یخچال‌های فروشگاهی دارای ظرفیت و ابعاد کمتری هستند و برای نگهداری مواد غذایی در فروشگاه‌های کوچک و متوسط استفاده می‌شوند. در حالی که یخچال صنعتی، برای نگهداری مواد غذایی در کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی و ماسه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای ظرفیت و ابعاد بزرگترمی‌باشد. همچنین، یخچال صنعتی دارای سیستم‌های خنک کننده و تهویه هوا پیشرفته‌تری برای حفظ دما و رطوبت داخلی است.

سردخانه‌ها نیز برای نگهداری بزرگترین حجم مواد غذایی طراحی شده‌اند و دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس نوع محصولات غذایی، نوع پردازش و مدت زمان نگهداری می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد. سردخانه‌ها دارای سیستم‌های پیشرفته‌ای برای خنک کردن و حفظ دما و رطوبت داخلی هستند که برای طولانی کردن عمر مفید مواد غذایی اساسی هستند. از طرفی تعمیر سردخانه به ویژه تعمیر کمپرسور سردخانه هزینه های بیشتری را در بر دارد نسبت به این دو نوع یخچال.

بنابراین، می‌توان گفت که هر یک از انواع یخچال‌های فروشگاهی، برای نگهداری مواد غذایی خاصی طراحی شده‌اند و دارای ویژگی‌ها و سیستم‌های مختلفی برای حفظ دما و رطوبت داخلی هستند. در مقابل، یخچال صنعتی و سردخانه‌ها، برای نگهداری حجم بزرگتری از مواد غذایی طراحی شده‌اند و دارای سیستم‌های پیشرفته‌تری برای حفظ دما و رطوبت داخلی هستند.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی انواع مختلف یخچال‌های فروشگاهی شامل یخچال نوشیدنی، یخچال ایستاده، یخچال صندوقی، یخچال قنادی، یخچال قصابی و یخچال لبنیاتی پرداخته شد. بعد از توضیح ویژگی‌های هر کدام از این انواع یخچال، تفاوت‌های آن‌ها با یخچال صنعتی و سردخانه نیز بررسی شد. همچنین، به این نکته اشاره شد که یخچال صنعتی و سردخانه برای نگهداری حجم بزرگتری از مواد غذایی طراحی شده‌اند و دارای سیستم‌های پیشرفته‌تری برای حفظ دما و رطوبت داخلی هستند. در نهایت، برای انتخاب بهترین یخچال برای نیازهای خود، باید نوع محصولات غذایی را که قرار است در آن نگهداری شوند، در نظر گرفت و با توجه به این موضوع، یکی از انواع یخچال‌های فروشگاهی یا حتی یخچال صنعتی و سردخانه را انتخاب کرد.

در صورتی که قصد خرید انواع تجهیزات سرمایشی و همچنین خرید تجهیزات سردخانه مانند درب سردخانه و دیگر لوازم برودتی و انواع یخچال را دارید می توانید به شرکت ایران برودت مراجعه نمایید.

اخبار مرتبط

0 0 رای
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x