اسد: مناطق الحاق شده از اوکراین متعلق به روسیه هستند/جنگ جهانی سوم به شکل جدید در جریان است

رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه‌ای گفت که چهار منطقه تازه الحاق شده به روسیه از اوکراین «طبق تاریخ» متعلق به روسیه هستند و دمشق نیز از همان ابتدا این رویداد را به رسمیت شناخته است.
به گزارش نخ نیوز، بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک در این باره اظهار کرد: ما این مناطق را قبل از الحاق شدن به روسیه به رسمیت شناخته بودیم و زمانی که همه‌پرسی برگزار شد و استقلال اعلام شد، آنها را رسما به رسمیت شناختیم. حتی قبل از این استقلال، چندین ماه قبل از جنگ، هیأتی از دونباس را به حضور پذیرفتم و به آنها گفتم که ما از این به بعد حاضریم شما را به رسمیت بشناسیم.
وی افزود: بعداً به آنها گفتیم که شما را حتی قبل از روسیه به رسمیت شناختیم، بنابراین این موضوع برای ما از ابتدا مشخص بود و ما در مواضع خود تردیدی نداریم.
بشار اسد ادامه داد: مواضع سوریه روشن و در عین حال قاطع است و ما نه تنها به خاطر دوستی با روسیه بلکه به دلیل اینکه این سرزمین‌ها سرزمین روسیه هستند، به این باور خود اعتقاد داریم و این امر در طول تاریخ مشخص است.
وی افزود: این مناطق شاید حدود ۱۰۰ سال پیش فکر می‌کنم در زمان لنین به اوکراین منتقل شد و شهروندان روسی در آنجا هستند و حقایقی وجود دارد که نشان می‌دهد این مناطق سرزمین روسیه هستند و ما چنین اعتقادی داریم.
رئیس‌جمهوری سوریه که چهارشنبه به مسکو سفر کرد، همچنین گفت که «نازی‌ها در اوکراین به رهبری ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور جنگ نیابتی غرب علیه روسیه را اجرا می‌کنند.»
اسد همچنین تاکید کرد: معتقد هستم که جنگ جهانی سوم در جریان بوده و فقط شکل آن تغییر کرده است. پیش از این، جنگ‌های جهانی جنگ‌های سنتی و متعارفی بودند و ارتش‌هایی از چندین کشور علیه چندین کشور دیگر کار می‌کردند. اکنون نیز این وضعیت وجود دارد، اما به دلیل سلاح‌های پیشرفته، به ویژه سلاح‌های هسته‌ای، نیروی بازدارنده‌ای برای جنگ متعارف و سنتی وجود دارد.
وی ادامه داد: به همین دلیل است که جنگ‌ها به سمت جنگ‌های نیابتی می‌روند و زلنسکی امروز به نمایندگی از غرب و البته با ارتش خود متشکل از نازی‌ها، جنگ می‌کند. همین کار را تروریست‌ها انجام می‌دهند. زیرا آنها ارتش‌هایی هستند که به نمایندگی از غرب در سوریه و سایر مناطق فعالیت می‌کنند.
بشار اسد در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره امکان افزایش تعداد پایگاه‌های نظامی روسیه در سوریه در آینده نیز تصریح کرد: پایگاه‌های نظامی را نباید به موضوع مبارزه با تروریسم مرتبط دانست. مبارزه با تروریسم یک موضوع موقت است، اما حضور نظامی روسیه در هیچ کشوری نمی‌تواند بر اساس یک چیز موقتی باشد، ما درباره یک تعادل و توازن بین‌المللی صحبت می‌کنیم و حضور روسیه در سوریه در چارچوب توازن قدرت‌ها در جهان حائز اهمیت است.
وی افزود: ما معتقدیم که توسعه و افزایش حضور روسیه در سوریه یک مسئله خوب و به نفع ایده مذکور است و اگر این توسعه حضور در کشورها و حتی مناطق دیگر در خدمت همین ایده باشد، بله، ما معتقد هستیم که این می‌تواند در آینده ضروری باشد.
رئیس‌جمهوری سوریه ادامه داد: ابرقدرت‌های امروزی نمی‌توانند از داخل مرزها از خود محافظت کنند یا نقش خود را ایفا کنند، باید از خارج از مرزها، از طریق متحدان در جهان یا از طریق پایگاه‌های نظامی ایفای نقش کنند.
این خبر تکمیل می‌شود…

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا