تیم بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راه “زاپوریژیا”

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) گفت که یک هیئت ناظر به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا اعزام شده و انتظار می‌رود طی روزهای آینده به مقصد برسند.

به گزارش نخ نیوز، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد: «آن روز فرا رسیده است. هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا است. ما باید از امنیت و ایمنی بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا و اوکراین محافظت کنیم. مفتخرم که این هیئت را که طی روزهای آینده به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا خواهند رسید، هدایت می‌کنم.»
روز جمعه گروسی گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند “حضور دائمی” خود را در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا فراهم کند.
یوگنی بالیتسکی، رئیس منطقه زاپوریژیا به اسپوتنیک گفت: مقامات منطقه‌ای آماده‌اند تا از هئیت آژانس استقبال و امنیت را تضمین کنند اما مشخص نیست که آیا اوکراین هم آماده است طی این دیدار آتش‌بس را بپذیرد یا خیر.
وی هشدار داد که اگر در پی حملات اوکراینی‌ها، اتفاقی برای این نیروگاه هسته‌ای رخ دهد، پیامدهای آن با فجایع نیروگاه‌های هسته‌ای چرنوبیل و فوکوشیما “قابل قیاس” است و از آنجایی که تشعشعات آن می‌توانند به کانال کریمه و دریای سیاه برسند، فاجعه‌ای برای اروپا تلقی خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا