تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه است/ لزوم همکاری در رفع چالش‌های زیست‌محیطی

به گزارش روز چهارشنبه نخ نیوز از سازمان حفاظت محیط زیست، کلودیو پروویداس نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در ایران در دیدار با علی سلاجقه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از تحریم های ظالمانه غرب علیه کشورمان، بر حمایت برنامه توسعه ملل متحد از ایران تاکید کرد.

وی با بیان اینکه می توان همکاری ها را با تمرکز بر چند موضوع مشخص ادامه داد، تصریح کرد: ایران کشوری بسیار تاثیرگذار و فعال در سازمان ملل است و دارای مسوولیت ها و امتیازاتی است.

پروویداس افزود: درصدد احیای صندوق  مالی هستیم و امیدوارم بتوانیم حمایت مالی را با ایجاد فرصت های لازم از چند طریق از جمله اتحادیه اروپا، کره جنوبی و ژاپن جذب کنیم.  

نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در ایران ادامه داد: دومین موضوع در واقع حرکت از حفاظت محیط زیست محض به سمت فرصت های موجود برای سرمایه گذاری است، باید به سمت اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان که مورد تایید مقام رهبری نظام و ریاست جمهوری است، حرکت کنیم و بر انرژی، محیط زیست و کشاورزی تمرکز کنیم که دارای نقش مهمی در توسعه است.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه مقابله با توفان های گرد و غبار آماده همکاری لازم هستیم و امیدوارم گفتمان مفیدی با سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت امورخارجه داشته باشیم و بتوانیم با کشورهای عراق، سوریه و افغانستان نیز همکاری کنیم.

تاثیر تحریم ها بر محیط زیست

علی سلاجقه معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در  این دیدار ضمن خوشامدگویی، به ظرفیت های برنامه توسعه ملل متحد اشاره و از حمایت های آن نهاد در موضوع تحریم های ظالمانه علیه کشورمان تشکر کرد و افزود: ما براساس یک اصل اساسی از آموزه های دینی خود نه زیر بار ظلم می رویم و نه ظلم می کنیم.  

وی تصریح کرد: محیط زیست متاثر از عوامل مختلفی است و محیط زیست در موضوع تحریم ها تاثیرپذیری داشته است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: انتظار داریم مجامع و سازمان های بین المللی نقش خود را به نحو مطلوب ایفا و با استفاده از تمام ظرفیت ها از انتقال فناوری ها حمایت کنند.

وی تصریح کرد: وقتی کشورها زیر چتر یک سازمان بین المللی جمع می شوند، باید از مواهب آن سازمان برخوردار باشند. سازمان ملل و نهادهای وابسته از جمله برنامه توسعه ملل متحد هم باید به نقش خودشان در راستای ایفای وظایفشان بپردازند.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه چالش های کنونی محیط زیست همه دنیا را تحت تاثیر قرار داده است، به سوابق برخی از همکاری های کشورمان با برنامه توسعه ملل متحد پرداخت و طرح حفاظت از تالاب های ایران، طرح حفاظت از تنوع زیستی زاگرس و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با همکاری صندوق تسهیلات جهانی (جف) و نیز پروژه “بسط و توسعه مدیریت محیط زیست و معیشت های پایدار در دریاچه ارومیه و تالاب های بختگان و شادگان ” با همکاری دولت ژاپن را از آن جمله دانست.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه همکاری ها دستاوردهای خوبی در زمینه تغییر اقلیم وجود دارد که می توانیم با استفاده از این تجربیات، خطرات تغییر اقلیم را به حداقل برسانیم.

سلاجقه تاکید کرد: کشور ایران دارای پیشینه تاریخی در زمینه سازگاری با کم آبی و گرد و غبار است و این پیشینه از طریق جوامع محلی و انسانی بوجود آمده است.  

وی افزود: در شرایط فعلی و سال دانش بنیان نیاز داریم همکاری با کشورهای دوست و برادر و سازمان های بین المللی را مدنظر قرار داده و با استفاده از فناوریها اثرات منفی چالش های زیست محیطی را کاهش دهیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه موضوع گرد و غبار کشورهای مختلف را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: در گردهمایی سفرای ۱۵کشور همسایه به اقدامات انجام شده در ایران از جمله منشاء یابی کانون های گرد و غبار اشاره کردیم.

وی تصریح کرد: رییس جمهوری از وزارت امورخارجه و سازمان حفاظت محیط زیست خواسته برای کاهش رنج مردم منطقه اقدام عملی شود. در این راستا جلساتی با سفرای ۱۵کشور همسایه داشتیم و با ایجاد یک همگرایی و همسویی منطقه ای و بین المللی و اجرای برنامه اقدام منطقه ای و زیر منطقه ای، به دنبال مدیریت این پدیده هستیم و ۲۱ تیرماه هم نشست وزرای محیط زیست کشورهای همجوار و اسلامی را برگزار خواهیم کرد.

سلاجقه گفت: انتظار داریم برنامه توسعه ملل متحد در تشویق کشورها برای حضور در این نشست همکاری کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا