روسیه: در ایران غنی‌سازی بالاتر از 60 درصد انجام نمی‌شود

مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین ضمن تاکید بر این که ایران، روسیه و چین برخلاف شرکای غربی توافق هسته‌ای، اراده سیاسی لازم برای احیای این توافق را دارند، ادعاهای رسانه‌ای درباره غنی‌سازی اورانیوم در ایران در سطحی بالاتر از ۶۰ درصد را رد کرد.
به گزارش نخ نیوز به نقل از خبرگزاری تاس، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات وین در گفت‌وگویی با این خبرگزاری درباره موضوع احیای توافق هسته‌ای از طریق مذاکرات وین گفت: تنها چیزی که برای احیای توافق هسته‌ای در این مرحله نیاز است، بازگشت تمامی اعضای مذاکرات وین به پایتخت اتریش و به نتیجه‌ رساندن سریع و موفقیت‌آمیز روند مذاکرات است. این کاملا با وجود اراده سیاسی لازم، میسر است. ایران، روسیه و چین [این اراده] را دارند. اگرچه،‌ کشورهای غربی ندارند.
اولیانوف در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران مبنی بر این که فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق از سوی دولت آمریکا به او پیام داده است که واشنگتن مایل به حل و فصل اختلافات با تهران بر سر احیای توافق  است، اظهار داشت: هیچ دلیلی برای تردید نسبت به کلمات این دیپلمات ارشد ایران وجود ندارد. در عین حال، ما شاهد هیچ گونه آمادگی از سوی آمریکا و تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) برای ازسرگیری مذاکرات برجامی نیستیم.
به گزارش نخ نیوز، مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین از مارس ۲۰۲۱ و با روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا آغاز شد. این مذاکرات به دلیل برخی مسائل باقی‌مانده و اخیرا نیز به دلیل گره زدن فرجام این روند دیپلماتیک به ناآرامی‌های اخیر در ایران از سوی کشورهای غربی، با وقفه روبه‌روست.
مقامات ایرانی تاکید کرده‌اند که  از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، آماده احیای برجام و بازگشت همه طرف‌ها به توافق بوده‌اند، اما رویکرد دوگانه آمریکا و متعاقبا محاسبات غلط آنها در خصوص ناآرامی‌های اخیر داخلی در ایران، باعث ایجاد وقفه در توافق شد.
این دیپلمات روس، همچنین درباره ادعای اخیر شبکه بلومبرگ مبنی بر این که ایران غنی‌سازی ۸۴ درصدی انجام داده است، گفت: این قضیه فیصله یافته است. موضوع این است که نشت ذراتی که با خلوص بیشتری غنی‌سازی می‌شوند،‌ ممکن است در روند غنی‌سازی اورانیم اتفاق بیفتد.
او تاکید کرد که سطح غنی‌سازی محصول نهایی درایران از ۶۰ درصد فراتر نمی‌رود و «بررسی دقیق‌تر توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن را نشان داد.»
به گزارش نخ نیوز، اظهارات اولیانوف درباره ادعای شبکه بلومبرگ در پی این مطرح می‌شود که اخیرا این شبکه به نقل از دو منبع دیپلماتیک ناشناس گزارش داده بود که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته وجود اورانیوم ۸۴ درصدی غنی شده در ایران را کشف کردند که برای ساخت سلاح هسته‌ای کافی است.
سخنگوی‌ سازمان انرژی اتمی ایران چندی پیش در رابطه با ادعای غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم توسط ایران در گفت‌وگو با نخ نیوز بیان کرده بود: وجود ذرات با غنای بالا در هر یک از روندهای غنی‌سازی امری طبیعی است. به عنوان مثال در روند غنی‌سازی اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد اورانیوم ۴۷ درصد هم دیده می‌شود و در روند تولید اورانیوم ۶۰ درصد اورانیوم با غنای بالاتر هم دیده می‌شود.
او با بیان اینکه این یک موضوع عادی است و ایران نیازی به پنهان‌کاری چنین موضوعی ندارد، گفت: حتی آژانس هم چنین موردی را گزارش نکرده است.
کمالوندی با تاکید بر این که«ایران تاکنون به غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد مبادرت نکرده است»، چنین اخباری را با «اهداف سیاسی و سیاه‌نمایی» دانست و توضیح داد که آنچه آژانس با ایران مطرح کرده درباره وجود ذره (particale) از اورانیوم با غنای بالای ۶۰ درصد در محل برداشت محصول از طریق نمونه‌برداری‌های مرسوم و عادی است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا