نقش ایران در بحران اوکراین از موقعیتِ برساخته‌«یکی از طرفین جنگ» به موقعیتِ «میانجی»تغییر یابد

یک کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل با اشاره به حمله پهپادی ناموفق در اصفهان و استفاده رسانه ای اسراییل از این اتفاق گفت: بازوهای رسانه‌ای اسراییل ، برای افکار عمومی غرب در مورد اقدام اخیر یک توجیه ارائه می‌دهند و برای روسیه و دیگران توجیه دیگری مطرح می‌کنند.

به گزارش نخ نیوز ، رضا نصری در رشته توییتی در این ارتباط در صفحه توییتر خود نوشت :
« اسرائیل از بیم برهم خوردن روابطش با روسیه تا کنون در قضیه اوکراین بسیار محتاطانه موضع گرفته است. حالا پس از حمله به اصفهان، لابی‌های اسرائیل -به کمک برخی مسئولین اوکراینی مانند مشاور رییس‌جمهور- به تلویح و تصریح مدعی شده‌اند اقدام تل‌آویو در جهت کمک به اوکراین صورت گرفته است!
 در عین حال، شاخه دیگر بازوی تبلیغاتی اسرائیل در رسانه‌ها، همین اقدام را مربوط به موضوع «هسته‌ای» یا اقدامات ادعایی ایران در منطقه می‌خواند! به بیان دیگر، برای افکار عمومی غرب در مورد اقدام اخیر یک توجیه ارائه می‌دهند و برای روسیه و دیگران توجیه دیگری مطرح می‌کنند.
در واقع، با این تعرض و فضاسازی متعاقب آن، اسرائیل هم به ایران تعرض کرده، هم قبح عملیات نظامی در خاک ایران را شکسته، هم روابطش با اروپا را ترمیم کرده، هم حمایت افکار عمومی اروپا را برای این اقدام و اقدامات بعدی مساعد ساخته و هم دهان روسیه را بسته است!
جدا از اینکه تهران قصد دارد به این تعرض اسرائیل چگونه پاسخ دهد، لازم است برای این فضاسازی هم – که می‌تواند در آینده مشکل‌ساز شود – چاره‌ای بیندیشد. به طور کُلی‌تر، ضروری است موقعیت کشور در چشم‌انداز کُلی از موقعیتِ برساخته‌ی «یکی از طرفین جنگ» به موقعیتِ «میانجی» تغییر کند.
برای این کار مسئولین کشور می‌توانند ابتدا استفاده ابزاری اسرائیل از اوکراین را در اظهارات رسمی، نشست‌های رسانه‌ای و توئیت‌های خود افشا کنند، و از این پس همه موضع‌گیری‌ها، پیشنهادات دیپلماتیک (از قبیل میزبانی نشست) و ابتکارات متعاقب خود را با هدف این تغییر موقعیت تنظیم نمایند.»

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا