نخست وزیر عراق: تظاهرات مسالمت‌آمیز حق تضمین‌شده در قانون اساسی است

نخست وزیر عراق ضمن دعوت از تظاهرکنندگان در استان ذی قار به پرهیز از خشونت تاکید کرد، عاملان تیراندازی به معترضان که سه کشته برجای گذاشت، را مجازات خواهد کرد.

به گزارش نخ نیوز، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یحیی رسول، سخنگوی محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد، “تظاهرات مسالمت‌آمیز حقی است که قانون اساسی آن را تضمین کرده است”.
وی افزود: السودانی از تظاهرکنندگان می‌خواهد تا از درگیری با نیروهای امنیتی خودداری کنند و عناصر بدخواه و افرادی که برنامه هایی برای تشدید اوضاع امنیتی و منحرف کردن تظاهرات از مسیر مسالمت آمیز آن دارند، شناسایی شوند.
در این بیانیه همچنین اشاره شده است که کابینه تصمیم گرفته است تا کمیته عالی امنیتی را برای تحقیق و کشف ابعاد حادثه تیراندازی به معترضان و کشته شدن برخی از آنها اعزام کند تا افرادی که از هر طرفی در این زمینه قصور کردند مورد بازخواست قرار گیرند.
رسول تاکید کرد، نیروهای امنیتی مسئول حفاظت از جان تظاهرکنندگان مسالممت‌جو هستند و دولت برای تحقق مطالبات مردمی تلاش خواهد کرد.
بنا بر این گزارش در درگیری‌های روز چهارشنبه میان معترضان و نیروهای امنیتی در شهر الناصریه، مرکز استان ذی‌قار دستکم سه تن کشته و ۱۷ تن دیگر زخمی شدند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا