سازمان ملل: وضعیت انسانی در افغانستان همچنان وخیم است

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور افغانستان اعلام کرد که وضعیت بشردوستانه در افغانستان همچنان وخیم بوده و حملات به عبادتگاه‌ها، مدارس، سیستم‌های حمل و نقل و گروه‌های اقلیت افزایش یافته است.

به گزارش نخ نیوز، به نقل از آناتولی، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی از سفر ۱۲ روزه ریچارد بنت، گزارشگر ویژه این نهاد در امور افغانستان اعلام کرد: ریچارد بنت، پس از تکمیل سفر ۱۲ روزه خود به افغانستان، به این نتیجه رسیده که این کشور همچنان با یک بحران جدی مواجه است و برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع، اقدامات فوری از سوی همه طرف‌ها لازم است.
این کارشناس سازمان ملل در طول سفر خود به طور گسترده با ذینفعان از جمله مدافعان حقوق بشر، گروه‌های زنان، قربانیان نقض حقوق بشر، از جمله کارکنان و قربانیان حمله اخیر به مرکز آموزشی کاج، خبرنگاران، زنان بازرگان، معلمان، علمای دین و نمایندگان گروه‌های اقلیت و همچنین با رهبری سازمان ملل در این کشور و سایر نمایندگان جامعه بین‌المللی دیدار و گفت‌وگو کرده است.
گزارشگر ویژه از ولایات کابل، بامیان و پنجشیر بازدید کرد و مقامات محلی، بزرگان جامعه، فعالان و خبرنگاران نگرانی های خود را در میان گذاشتند.
او همچنین از بیمارستان‌های در کابل و پنجشیر و بازداشتگاه‌ها در بامیان و کابل بازدید کرده و به سخنان زندانیان از جمله زنان، پرسنل پزشکی و افسران زندان گوش فرا داده است.
این کارشناس گفت که اکثر ذینفعان نگرانی‌های شدید خود را در مورد وضعیت ناامید کننده زنان و دختران، افزایش حملات به عبادتگاه‌ها، مدارس، سیستم‌های حمل و نقل و جوامع اقلیت به‌ویژه هزاره‌ها ابراز کرده‌اند.
به گفته ریچارد بنت، وضعیت بشردوستانه در افغانستان همچنان وخیم و وضعیت امنیتی شکننده است. حملات به عبادتگاه‌ها، مدارس، سیستم‌های حمل و نقل و گروه‌های اقلیت، و تجاوز به غیرنظامیان و نیروهای رزمنده در استان هایی که گروه های مسلح همچنان فعال هستند، افزایش یافته است.
وی با مقامات عالی‌رتبه طالبان نیز ملاقات کرده و از آنها خواسته است تا اقدامات فوری برای رفع نگرانی‌ها انجام دهند.
بنت با تاکید بر رعایت حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران، تحصیلات متوسطه دختران و نیاز به ساختار حاکمیتی فراگیر و پاسخگویی برای همه طرف‌ها توضیح داد: «من به مقامات توصیه کردم که تعهدات حقوق بشری خود را تحت معاهدات بین‌المللی حقوق بشر که توسط افغانستان تصویب شده است، انجام دهند. مقامات تعهد خود را برای پایبندی به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود در صورت عدم مغایرت با شریعت تأیید کردند».
گزارشگر ویژه سازمان ملل پس از آخرین مأموریت خود، مشاهدات و ارزیابی خود را در ۲۶ اکتبر در مجمع عمومی ارائه خواهد کرد و پس از آن نشست خبری خواهد داشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا