واکنش تایوان به سخنرانی شی جینپینگ: از حق حاکمیت خود نمی‌گذریم

دفتر رئیس‌جمهوری تایوان در واکنش به سخنرانی رئیس‌جمهوری چین در کنگره حزب حاکم کمونیست، تاکید کرد که این جزیره خودگردان از حق حاکمیت خود دست نمی‌کشد و بر سر دموکراسی خود سازش نمی‌کند.

به گزارش نخ نیوز، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، دفتر «تسای اینگ ون» رئیس‌جمهوری تایوان یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اکثریت جمعیت ۲۳.۵ میلیونی این جزیره رویکرد «یک کشور، دو سیستم» را رد می‌کنند.
پکن از سیاست مشابهی برای تنظیم روابط خود با «مناطق اداری ویژه» چین یعنی هنگ‌کنگ و ماکائو استفاده می‌کند. در بیانیه ریاست جمهوری تایوان آمده است، موضع این جزیره درباره پایبندی به حق حاکمیت و حکومت دموکراتیک «بسیار قاطع» است.
دفتر تسای اینگ ون با اشاره به اینکه تایپه مایل به همکاری با پکن برای یافتن «یک راه مورد پذیرش مشترک به منظور حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان» است، گفت که رویاروی نظامی میان چین و تایوان «قطعا یک گزینه برای دو طرف نیست.»
رئیس‌جمهوری چین یکشنبه در بیستمین کنگره حزب کمونیست کشورش به حمایت حزبی از امنیت ملی، حفظ ثبات اجتماعی، حفاظت از جان مردم و کنترل اوضاع در هنگ‌کنگ اشاره کرده و در مورد تایوان گفت که “قاطعانه” مبارزه بزرگی را علیه “جدایی‌طلبی و مداخله” انجام داده‌ و این عزم و توانایی “قوی” را برای حفاظت از حاکمیت کشور و تمامیت ارضی و مخالفت با استقلال تایوان نشان می‌دهد.
او در افتتاحیه این کنگره حزبی که هر پنج سال یک‌بار برگزار می‌شود، گفت کشورش به کنترل همه‌جانبه هنگ‌کنگ دست یافته و آن را از “هرج و مرج” به “حکومتداری” تبدیل کرده است. شی خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر در شاخه نظامی حزب کمونیست – “ارتش آزادی‌بخش خلق” – شد و مجددا تأکید کرد که چین استفاده از قوه قهریه را برای تحت کنترل درآوردن جزیره خودگردان تایوان رد نخواهد کرد.
رئیس‌جمهوری چین گفت: اتحاد مجدد (با تایوان) قطعا باید محقق شود و اتحاد مجدد قطعا محقق خواهد شد. مساله تایوان تنها باید به دست مردم چین حل و فصل شود. ما به تلاش برای دورنمای اتحاد مجدد صلح‌آمیز با بیشترین صداقت و بیشترین تلاش‌ها پایبند خواهیم بود، اما هرگز متعهد به کنار گذاشتن استفاده از زور نخواهیم بود و این گزینه را برای انجام همه اقدامات لازم محفوظ می‌دانیم.
با این حال، او تصریح کرد که این هشدار متوجه مردم جزیره تایوان نیست، بلکه خطاب به «نیروهای خارجی» و «تعدادی جدایی‌طلب که به دنبال استقلال تایوان هستند» بوده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا