سیاه‌ترین ساعت جهان با پوشش وانتابلک!

شرکت H. Moser & Cie ساعت جدیدی به نمایش گذاشته که با وانتابلک، سیاه‌ترین رنگ جهان، پوشانده شده است.

از آنجاکه ساعت‌های هوشمند با ویژگی‌های فراوان و ظاهر فریبنده‌ی خود دل افراد بسیاری را می‌ربایند، سازندگان ساعت‌های مکانیکی سنتی باید به‌دنبال راه‌هایی برای تبدیل محصول‌های خود به جایگزینی منحصربه‌فرد و قانع‌کننده باشند؛ اما آیا واقعاً شما دوست دارید ساعتتان با وانتابلک، سیاه‌ترین رنگ مشکی جهان، پوشانده شده باشد و به‌راحتی آن را در تاریکی گم کنید؟

چند هفته پیش خبری منتشر کردیم و در آن گفتیم بولگاری نازک‌ترین ساعت جهان را تولید و با این کار رکورد جدیدی به نام خود ثبت کرده است. ساعت مکانیکی مذکور تنها ۱٫۸۸ میلی‌متر ضخامت دارد. این محصول دارای طراحی قابل‌توجه با مهندسی چشمگیر است ولی حتی با وجود اینکه از مواد فوق‌العاده قوی مانند تیتانیوم و کاربید تنگستن ساخته شده، هرکسی که ۴۴۰ هزار دلار برای ساعت خرج کند مطمئناً تنها دو بار به فکر پوشیدن آن در مکان‌های عمومی خواهد بود زیرا بسیار شکننده به نظر می‌رسد.

به گزارش گیزمودو شرکت H. Moser & Cie با کانسپت جدید خود که در نمایشگاه تجاری Watches & Wonders ژنو به نمایش گذاشته شده، طراحی ساعت‌ها را به مرحله‌ی دیگری برده است.

ساعت Blacker than Black با پوشش وانتابلک از رو به رو

وانتابلک (Vantablack) رنگ ویژه‌ای است که در سال ۲۰۱۴ توسط شرکتی بریتانیایی به نام Surrey NanoSystems ساخته شد. این رنگ می‌تواند ۹۹٫۹۶۵ درصد از نور مرئی را به خود جذب کند. وانتا در واقع مخفف «آرایه‌های نانولوله‌ای تراز عمودی» (Vertically Aligned Nanotube Arrays) است و این همان ویژگی‌ است که به آن خواص غیرعادی می‌دهد. رنگ مذکور از نانولوله‌های کربنی عمودی در مقیاس میکروسکوپی تشکیل شده است که فوتون‌ها را به دام می‌اندازد و آن‌ها را در بین لوله‌ها پراکنده می‌کند. به قدری تعداد کمی از فوتون‌ها قادر به فرار هستند که برای چشم انسان هر چیزی که با وانتابلک رنگ شده مانند فضای خالی سیاه به نظر می‌رسد.

در سال ۲۰۱۶ هنرمند آنیش کاپور توانست به‌طور انحصاری مجوز وانتابلک برای استفاده در خارج از برنامه‌های نظامی و هوافضا را بگیرد. دو سال پیش H. Moser & Cie اولین آزمایش‌های ساعت‌شناسی خود را با این ماده انجام داد. این شرکت از سیاه‌ترین رنگ دنیا در صفحه ساعت‌های خود استفاده کرد و روی آن‌ها برچسب قیمت بین ۲۶۶۰۰ تا ۶۹۰۰۰ را قرار داد. چنین طراحی‌ای ظاهر منحصربه‌فردی به محصولات H. Moser & Cie آن داد؛ زیرا هنگامی که به ساعت نگاه می‌کنید گویی عقربه‌ها در فضایی خالی شناور هستند.

حال H. Moser & Cie یک قدم فراتر گذاشته و ساعتی جدیدی خلق کرده که تمام بدنه‌ی آن با وانتابلک پوشیده شده است و آن را Blacker Than Black می‌نامد. در نمایشگاه تجاری مذکور، این ساعت درمقابل پس‌زمینه‌ای قرار گرفت که آن هم با سیاه‌ترین رنگ جهان پوشانده شده بود. این امر باعث می‌شد که همه بخش‌های محصول به جز عقربه‌های آن از بعضی زاویه‌ها به‌طور کامل ناپدید شود.

متأسفانه به نظر نمی‌رسد شرکت سازنده برنامه‌ای برای فروش ساعت جدید خود داشته باشد. در واقع، نمونه اولیه‌ای که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد، بسیار شکننده است. حتی به نمایش گذاشتن آن درون ویترینی شیشه‌ای در نمایشگاه Watches & Wonders نیز بدون چالش نبود. بااین‌حال، مدیرعامل H. Moser & Cie گفت در حال کار روی راه‌هایی برای بهبود دوام روکش وانتابلک هستند تا روزی نمونه اولیه تبدیل به قطعه‌ای شود که کلکسیونرها می‌توانند آن را بخرند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا