اولین پردازنده نسل سیزدهم Raptor Lake اینتل با ۲۴ هسته

اینتل با نمایش پردازنده‌ نسل سیزدهم سری Raptor Lake خود اعلام کرد عملکرد این تراشه‌ها نسبت به سری آلدرلیک به‌میزان درخورتوجهی بهبود یافته است.

اینتل اولین نمونه‌ مهندسی پردازنده‌ Raptor Lake را در رویداد Investors Meeting ۲۰۲۲ خود به‌نمایش گذاشت. این سیستم به یک پردازنده‌ ۲۴ هسته‌ای با ۳۲ ترد مجهز شده است و از معماری ترکیبی هسته‌های با کارایی بالا و هسته‌های بهینه بهره می‌برد. اینتل تأیید کرد که نسل سیزدهم پردازنده‌های این شرکت از حداکثر هشت هسته‌ با کارایی بالا و ۱۶ هسته‌ بهینه بهره خواهند برد و این یعنی تعداد هسته‌های کوچک تراشه‌های Ratpor Lake نسبت به پردازنده‌های سری آلدرلیک دوبرابر بیشتر شده است.

اینتل raptor lake

به گزارش ویدئوکادرز، پردازنده‌های سری Raptor Lake درست مثل سری آلدرلیک از فناوری پردازش اینتل ۷ استفاده خواهند کرد. این مورد نیز تأیید شده است که تراشه‌های نسل سیزدهم اینتل با سوکت‌ LGA1700 سازگار خواهند بود، اما این شرکت مشخص نکرده که برای استفاده از این سوکت به به‌روزرسانی بایوس نیاز است یا خیر. این ویژگی همچنین تأیید می‌کند که پردازنده‌های سری Raptor Lake از حافظه‌های DDR4 پشتیبانی خواهد کرد. علاوه‌براین، اینتل وعده داده است که قابلیت‌های آورکلاک در نسل سیزدهم پردازنده‌های این شرکت بهبود یافته است.

در ادامه می‌توانید ویدئو اینتل از نمونه‌ نمایشی پردازنده‌ی Raptor Lake را تماشا کنید.

نقشه‌راه و مشخصات پردازنده‌های اینتل

پردازنده آلدرلیک Raptor Lake Meteor Lake
تاریخ عرضه سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۱ سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ سه‌ماهه دوم ۲۰۲۳
نود ساخت اینتل ۷ اینتل ۷ اینتل ۴
هسته بزرگ µArch Golden Cove Raptor Cove Redwood Cove
هسته کوچک µArch Gracemont Gracemont Crestmont
گرافیک µArch Gen12.2 Gen12.2 Gen 12.7
حداکثر تعداد هسته 16 (8C+8c) 24 (8C+16c) TBC
سوکت LGA1700 LGA1700 TBC
پشتیبانی از حافظه DDR4/DDR5-4800 DDR4/DDR5-5600 DDR5
نسل PCIe PCIe 5.0 PCIe 5.0 PCIe 5.0
سری اینتل Core نسل دوازدهم نسل سیزدهم نسل چهاردهم

اینتل، نسل سیزدهم تراشه‌های خود موسوم به Core Raptor Lake را در نیمه‌ دوم سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد کرد، اگرچه هنوز تاریخ دقیقی برای عرضه‌ این تراشه‌ها اعلام نشده است. این درحالی است که انتظار می‌رود پردازنده‌های سری رایزن ۷۰۰۰ مبتنی‌بر ریزمعماری Zen4 شرکت AMD با نام رمز «رافائل» نیز تقریباً در همین بازه‌ زمانی دردسترس خریداران قرار گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا