مرگ و میر واکسن نزده‌های مبتلا به کرونا ۹۰ درصد بیشتر است!

به گزارش روز پنجشنبه نخ نیوز و به نقل ازایرنا، دکتر حمید عمادی کوچک در یادداشتی نوشت: باید گفت جهش امیکرون ویروس کووید۱۹ چندان شدید و نگران کننده نیست. به آن اندازه که درگیری شدید و مرگ و میر در جهش دلتا رخ داد، در این جهش جدید نگرانی نداریم؛ البته برخی از افراد حالات شدید بیماری را تجربه می‌کنند که این گروه کسانی هستند که واکسن دریافت نکردند.

وی اظهار داشت: این موضوع نشان دهنده اهمیت تزریق واکسن است؛ زیرا کسانی که واکسیناسیون داشتند حالات کشنده و خطرناک بیماری کووید۱۹ را تجربه نمی‌کنند. بر این اساس بیشتر مراجعین ما هم به شکل سرپایی درمان می‌شوند و کار به بستری نمی‌رسد.

عمادی تصریح کرد: در سوش دلتا معمولا مدت قرنطینه بیماری را دو هفته اعلام می‌کردیم؛ ولی چون امیکرون بیماری نسبتا خفیف‌تری است بر اساس مقالات موجود ما هم قرنطینه پنج روزه را پیشنهاد می‌کنیم که پس از این مدت، فرد ناقل ویروسی نباشد، ولی برخی از موارد هم ممکن است که لازم باشد قرنطینه بیش از ۵ روز در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: در مورد کرونا، پیش‌بینی کار اشتباهی است، اما فکر می‌کنیم با توجه به اینکه آمار روزانه در حال افزایش است و در شاخه صعودی پیک قرار داریم، تا حدود دو هفته آینده به قله پیک ششم می‌رسیم. آمار بستری‌های فعلی کرونا در بیمارستان امام خمینی(ره) حدود ۲۰۰ نفر است؛ در حالی که در پیک پنجم با سویه دلتا به ۵۰۰ بستری هم می‌رسیدیم. این نشان می‌دهد ظرفیت پذیرش بیمار وجود دارد، اما باید بدانیم که کادر درمان هم خسته شده‌اند. تخت‌های ICU هنوز کافی نیستند که آن هم به دلیل کمبود نیست، بلکه همکاران هنوز به این نتیجه نرسیدند که این بخش‌ها را در اختیار کرونا قرار دهند؛ در مجموع در حوزه دارو، تخت، اکسیژن و تجهیزات فعلا کمبود جدی وجود ندارد.

این اپیدمیولوژیست تصریح کرد: تزریق واکسن به خانم‌های باردار بسیار مهم است زیرا ایمونوگلوبولین از طریق جفت به کودکی که به دنیا می‌آید، می‌رسد و ایمنی نسبی برای نوزاد ایجاد می‌شود. به گفته عمادی، بیش از یک سال است که واکسیناسیون با انواع واکسن‌ها در حال انجام است و اگر قرار بود در جایی واکسن بر جنین‌ اثرگذار باشد حتما سر و صدای زیادی برپا می‌شد. واکسیناسیون کووید۱۹ تاکنون بر مادران باردار تاثیر منفی نداشته است.

وی افزود: سوش امیکرون به نسبت سایر جهش‌ها بچه‌ها را بیشتر درگیر می‌کند و باید حتما کاری کنیم تا برخورد کودکانی که هنوز واجد شرایط تزریق واکسن نیستند با بیماری کاهش یابد؛ یکی از اقدامات مناسب تزریق واکسن به مادران باردار است.

اخبار مرتبط

0 0 رای
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x