امیدواری آفریقای جنوبی به ائتلاف کشورهای جهان در پیشبرد پرونده نسل‌کشی اسرائیل

سفیر آفریقای جنوبی در تهران با ابراز امیدواری درباره ورود دیگر کشورها به پیشبرد پرونده نسل‌کشی علیه رژیم صهیونیستی در دادگاه لاهه، گفت پرتوریا می‌خواهد شاهد این باشد که تمامی کسانی که مسئول نسل‌کشی علیه فلسطینی‌ها هستند، به سزای اعمال‌ خود برسند.
به گزارش نخ نیوز، دیوان دادگستری بین‌المللی در لاهه طی هفته‌های گذشته ۲ جلسه استماع علنی برای رسیدگی به شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی به اتهام ارتکاب جنایات نسل‌کشی در حق فلسطینی‌ها در نوار غزه را برگزار کرد. آفریقای جنوبی این رژیم را به نقض توافق ممنوعیت کشتار جمعی امضا شده در سال ۱۹۴۸ متهم کرده است.
اکنون و در حالی که انتظار می‌رود دادگاه لاهه روز جمعه (امروز) رأی خود را درباره این پرونده صادر کند، «فرانسیس مولوی» سفیر آفریقای جنوبی در تهران به نخ نیوز گفت «ما باور داریم مدارکی قانع کننده ارائه کرده‌ایم تا دادگاه به نفع ما رای دهد».
مولوی در پاسخ به این سوال که «اقدام آفریقای جنوبی در تشکیل پرونده نسل‌کشی علیه رژیم صهیونیستی گامی بی‌سابقه در حوزه بین‌المللی است. اهداف آفریقای جنوبی از انجام این کار چیست؟» گفت: از دیدگاه آفریقای جنوبی، آنچه که اسرائیل از هفت اکتبر ۲۰۲۳ انجام داده و همچنان نیز انجام می‌دهد معادل عمل نسل‌کشی علیه مردم فلسطین در غزه است. نسل‌کشی مطابق با قوانین بین‌المللی یک جرم است و کنوانسیون نسل‌کشی که آفریقای جنوبی، اسرائیل و ۱۵۱ کشور دیگر آن را امضا کرده‌اند، وظیفه جلوگیری و مجازات جرایم نسل‌کشی را بر روی دوش کشورها می‌گذارد.
او در ادامه گفت: آفریقای جنوبی پرونده‌ای علیه اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری تشکیل داده و خواستار آن شده که دادگاه در کنار دیگر اقدامات اعلام کند که اسرائیل تعهدات خود ذیل کنوانسیون نسل‌کشی را نقض کرده و همچنان به این اقدام ادامه می‌دهد و باید فورا به اقدامات نسل‌کشی علیه فلسطینیان که شامل کشتن و کوچاندن فلسطینی‌ها و همچنین جلوگیری از دسترسی فلسطینی‌ها در غزه به غذا، دارو، آب و برق می‌شود را متوقف کند.
وزارت بهداشت غزه روز پنجشنبه اعلام کرد شمار شهدای فلسطین از آغاز جنگ تا این لحظه به ۲۵ هزار و ۹۰۰ نفر و شمار مجروحان به ۶۴ هزار و ۱۱۰ نفر رسیده است که اغلب آن‌ها از کودکان و زنان هستند. هزاران نفر نیز همچنان زیر آوار هستند.

شهادت مردم فلسطین در حملات رژیم صهیونیستی

سفیر پرتوریا در تهران با بیان اینکه «آفریقای جنوبی می‌خواهد شاهد این باشد که تمامی کسانی که مسئول انجام‌ اقدامات نسل‌کشی و اوضاع تحمیل شده به فلسطینی‌ها در غزه بوده و هستند به سزای اعمال‌شان رسیده و به طور کامل به آن‌ها حسابرسی شود»، افزود: به همین خاطر است که آفریقای جنوبی از دیوان بین‌المللی دادگستری خواسته تا به اسرائیل دستور دهد شواهدی که منجر به مجازات و تحت پیگرد قرار دادن تمام کسانی که در عمل نسل‌کشی و یا در برانگیختن این اعمال دخیل بوده یا هستند را حفظ کند. آفریقای جنوبی همچنین از دادگاه می‌خواهد که به اسرائیل دستور دهد تضمین‌ها و اطمینان‌هایی ارائه دهد که مطابق با آن اسرائیل نقض فاحش کنوانسیون نسل‌کشی علی‌الخصوص کشتن فلسطینی‌ها و نابود کردن زندگی و زیرساخت‌های غیرنظامی فلسطینیان را تکرار نکند.
مولوی درباره انتظارات آفریقای جنوبی از کشورهای عرب و اسلامی در پیگیری این پرونده و اینکه و کشورهایی نظیر ایران چگونه می‌توانند به آفریقای جنوبی در پیشبرد این پرونده کمک کنند» نیز گفت: آفریقای جنوبی حمایت عظیمی از کشورهای زیادی از جمله کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی دریافت کرده است. هدف از پرونده علیه اسرائیل در این مرحله ابتدایی تنها این است که از دیوان بین‌المللی دادگستری بخواهیم که از اقدامات موقت به عنوان دستور موقت جهت متوقف کردن اقدامات نسل‌کشی اسرائیل علیه مردم فلسطین در غزه استفاده کند. پرونده کیفری نیز ادامه خواهد یافت و آفریقای جنوبی تلاش خواهد کرد که نسل‌کشی اسرائیل در غزه را ثابت کند و شاهد اجرای عدالت در حق مردم فلسطین باشد.
او افزود: شواهد نشان می‌دهد زمانی که پرونده کیفری در جریان باشد، بسیاری از کشورها هم با آفریقای جنوبی یا اسرائیل در این دعوای حقوقی شرکت خواهند کرد. حتی ممکن است برخی از کشورها به عنوان «مشاور دادگاه» به این پرونده ورود کنند. در این مرحله است که امیدواریم دیگر کشورها به آفریقای جنوبی در پیشبرد پرونده علیه اسرائیل ملحق شوند. مشخصا کشورها آزادند تصمیم بگیرند که می‌توانند چه نقشی در حمایت از این روند علیه اسرائیل ایفا کنند.
«سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه و آیین دریافت استوارنامه مولوی، اقدام آفریقای جنوبی در شکایت از جنایات رژیم صهیونیستی را اقدامی «تاریخی، ماندگار و قابل تقدیر» توصیف کرد و گفت و تهران از این اقدام هوشمندانه و خردمندانه حمایت می‌کند.

دیدار مولوی با رئیسی

سفیر آفریقای جنوبی در ادامه و درباره «روند دادرسی» دادگاه لاهه نیز توضیح داد: آفریقای جنوبی در این مرحله ابتدایی پرونده را به دادگاه آورده تا از دیوان بین‌المللی دادگستری بخواهد تا فورا از تدابیر موقت برای متوقف‌کردن اسرائیل در انجام اقدامات نسل‌کشی علیه فلسطینیان در غزه استفاده کند. پس من انتظار دارم که دادگاه در اسرع وقت به پرونده ما رسیدگی کند. ما باور داریم که مدارکی قانع کننده ارائه کرده‌ایم تا دادگاه به نفع ما رای دهد.
جنبش حماس نیز شامگاه پنجشنبه اعلام کرد، در صورت دستور دیوان بین‌المللی دادگستری برای برقراری آتش‌بس در غزه و در صورت تبعیت رژیم صهیونیستی از این حکم، حماس نیز برای پیروی از این حکم آمادگی خواهد داشت.
مولوی در پایان گفت: ما انتظار داریم دادگاه اعمالی که اسرائیل علیه فلسطینی‌ها در غزه انجام داده و می‌دهد را به مثابه آنچه که نسل‌کشی در کنوانسیون نسل‌کشی تعیین شده، قلمداد کند. زمانی که دادگاه چنین تصمیمی بگیرد امیدواریم که اسرائیل از حکم دادگاه تبعیت کند و دیگر کشورها که کنوانسیون نسل‌کشی را امضا کرده‌اند نیز به وظایف خود ذیل این کنوانسیون، به‌ خصوص به تدابیری که منجر به جلوگیری از تداوم نسل‌کشی اسرائیل در غزه و اجرای عدالت در قبال مقصران می‌شود، عمل کنند.

اخبار مرتبط

0 0 رای
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x