خشکاندن دریاچه‌ها برای بهره‌برداری لیتیم صحت ندارد

به گزارش نخ نیوز، خشکیدن دریاچه‌هایی مانند ارومیه، دریاچه نمک قم، بختگان، هامون و جازموریان در ایران که تقریبا از اواخر دهه ۷۰ نمایان شد، دلایل متعددی دارد که هر یک در جای خود قابل بررسی است.

در هفته‌ای که گذشته شایعاتی در فضای مجازی منتشر شد که وجود منابع عظیم لیتیم در کف این دریاچه‌ها را به عنوان یکی از دلایل توجه ناکافی به روند خشک شدن این منابع مهم طبیعی و تعلل در احیای آنها عنوان می‌کردند.

در این زمینه، معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت در گفت‌وگو با نخ نیوز اظهار داشت: بخش اصلی ذخایر لیتیم در همه جای جهان در شورابه‌ها موجود است و ربطی به دریاچه ارومیه، قم و مانند آنها ندارد.

سید رضا محتشمی‌پور بیان‌داشت: اینکه عده‌ای عنوان می‌کنند دریاچه‌هایی نظیر ارومیه به‌منظور استحصال لیتیم از عمد در حال خشک شدن هستند، موضوع بی‌ربطی است و باید گفت برای برداشت ذخایر لیتیم نیازی به خشک کردن جایی نیست.

وی خاطرنشان‌کرد: ذخایر بسیار خوب لیتیم در جای جای کشور به‌ویژه شورابه‌ها، دریاچه قم، حاشیه خلیج فارس و غیره شناسایی شده است.

تغییرات اقلیمی و سوء مدیریت، عامل خشک شدن دریاچه‌ها

همچنین علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در این زمینه به خبرنگار اقتصادی نخ نیوز گفت: رو به خشکی رفتن دریاچه ارومیه هیچ ربطی به وجود یا عدم وجود منابع لیتیم در آن ندارد، بلکه این مشکل ناشی از تغییرات اقلیمی و سوء مدیریت منابع آبی است.

وی بیان‌داشت: لیتیم ماده‌ معدنی بسیار ارزشمندی است و دنیا در آینده به سمت و سوی توسعه اکتشافات آن خواهد رفت. وجود لیتیم در مناطقی همچون گنبدهای نمکی، محتمل است و دلیل نمی‌شود برای اکتشاف آن بخواهیم دریاچه‌ای را خشک کنیم.

معاون وزیر صمت افزود: اگر هم وجود لیتیم در دریاچه ارومیه ثابت شود، باید مقیاس اقتصادی برای استحصال آن وجود داشته باشد تا به انجام عملیات پرداخت. لذا مطالبی که در فضای مجازی درخصوص خشکاندن دریاچه ارومیه به قصد برداشت لیتیم عنوان می‌شود، به هیچ عنوان درست نبوده و تکذیب می‌شود.   

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا