کاخ سفید: اعلام “نسل‌کشی” توسط بایدن، سیاست ما را در اوکراین تغییر نمی‌دهد

 سخنگوی کاخ سفید عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران گفت: بایدن این اظهارات را در حالی بیان کرد که ناظران به مناطق ویران شده اوکراین دسترسی بیشتری پیدا کرده‌اند.

وی همچنین ادعا کرد که بایدن احساسات خود را در خصوص آنچه همه ما می بینیم و جنایاتی که در اوکراین رخ داده، بیان کرده است. رهبران جهان نباید از اظهارات بایدن سردرگم و گیج شوند.

جن ساکی مدعی شد:  فکر نمی‌کنم کسی در مورد جنایاتی که ما در اوکراین می بینیم شک داشته باشد.  پوتین در حال حاضر به طرز بی رحمانه ای غیرنظامیان را هدف قرار می دهد و به یک کشور با بی رحمی حمله کرده است. بنابراین بایدن در مورد این جنایات صحبت می کرد.

سخنگوی کاخ سفید ادعا کرد که حتی به رسمیت شناختن وقوع نسل کشی لزوماً سیاست آمریکا  را تغییر نمی دهد.

وی اضافه کرد: این امر سیاست را تغییر نمی دهد. برای تعیین نسل کشی یک تلاش و تحقیق در سطح بین المللی وجود خواهد داشت. این کارها اغلب سال ها طول می کشد.

پیش از این، شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از مقامات آمریکایی اعلام کرد که ادعای جدید جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه روسیه در اوکراین درحال نسل کشی است، سیاست واشنگتن را در قبال این جنگ تغییر نخواهد داد.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی گزارش داد بایدن  گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درحال ارتکاب به نسل کشی در اوکراین است اما ادامه داد که “محققان و حقوق دانان” باید در خصوص استفاده از این عبارت به صورت بین المللی تصمیم گیری کنند.

در صورت اعلام رسمی نسل کشی، کشورهایی که عضو کنوانسیون نسل کشی سازمان ملل هستند به صورت قانونی موظف می شوند در توقف نسل کشی دخالت کنند.

با این حال این اظهارات بایدن نارضایتی متحدان این کشور را به دنبال داشته است.

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه گفت: می خواهم به انجام نهایت تلاش خود برای توقف این جنگ و برقراری صلح ادامه دهم اما تشدید لفاظی ها به این هدف کمک نمی کند.

 رئیس جمهوری آمریکا در تداوم حملات لفظی اش به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای نخستین بار او را به “نسل کشی” متهم کرد و گفت که حمله پوتین به اوکراین “نسل کشی” است.

بایدن که عصر سه شنبه به وقت محلی در ایالت آیووا سخن می گفت، با برشمردن اقدامات دولتش برای رسیدگی به هزینه های رو به افزایش در آمریکا  را در میان جنگ در اوکراین  گفت: بودجه خانواده های آمریکایی و توانایی آنها برای تامین سوخت خودروهایشان  نباید به اعلام جنگ از سوی یک “دیکتاتور” که در آن سوی جهان “نسل کشی” می کند، وابسته باشد.

 وی مدعی شد همه تلاش ها تحت اختیارات خود را از طریق فرمان های اجرایی  انجام می دهم تا قیمت ها را کاهش دهم و به افزایش هزینه ناشی از اقدامات پوتین رسیدگی کنم.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را “عملیات ویژه” خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا