بایدن: هدف از پیشنهاد آتش‌بس پوتین، یافتن فرصت نفس کشیدن است

رئیس جمهور آمریکا با حمله به پیشنهاد اخیر ولادیمیر پوتین برای برقراری آتش‌بس دو روزه به مناسبت عید کریسمس مسیحیان ارتودکس در اوکراین، مدعی شد،‌ رئیس جمهور روسیه با این پیشنهاد به دنبال یافتن “فرصت نفس کشیدن” است.

به گزارش نخ نیوز، به نقل از پایگاه ان.دی.تی.وی، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بعد از اعلام دستور اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای برقراری آتش بس در اوکراین مدعی شد، در تاریخ های ۲۵ دسامبر و روز شروع سال نوی میلادی “پوتین آماده بمباران بیمارستان‌ها و پرورشگاه‌ها و کلیساها بود.”
او اضافه کرد:‌ “من فکر می‌کنم او تلاش دارد تا مقداری اکسیژن برای تنفس پیدا کند.”
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز مدعی شد طرح پیشنهادی آتش بس پوتین “خودخواهانه” است. او اظهار کرد: “ما باور کمی به نیات این پیشنهاد داریم.”
او در ادامه این ادعاهای خود گفت، نگران است که روسیه از فرصت این وقفه برای “استراحت، تجمیع مجدد قوا و نهایتا دست زدن به حملات مجدد” استفاده کند و پوتین ممکن است به دنبال این باشد که در ظاهر نشان دهد خواستار صلح است و به دنبال “فریب دادن جهان” باشد.
ند پرایس ادامه داد: “این به نظر نمی‌رسد که یک تغییر در جریان جنگ باشد. اگر روسیه واقعا درباره صلح و پایان دادن به این جنگ جدی است، نیروهایش را از خاک حاکمیتی اوکراین عقب ببرد.”
ند پرایس همچنین به اعلامیه اخیر شرکت امنیتی خصوصی روسی واگنر درباره هماهنگ کردن آزادی اولین گروه از زندانیان روس که عفو در ازای جنگیدن در اوکراین را پذیرفته‌اند واکنش نشان داد.
یِوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر اخیرا در یک ویدیو همراه با گروهی از مردان که برخی از آنها مجروح بوده و صورت‌هایشان تار شده بود، نشان داده شد.
ند پرایس اظهار کرد: “ما این را یک تاکتیک وحشیانه می‌بینیم.”
او مدعی شد که پیش‌بینی می‌کند بسیاری از زندانیان روس در خط مقدم‌های جنگ کشته شوند.
او اضافه کرد: “حتی اگر ده‌ها هزار نیرو باشند که تحت کنترل واگنر و پریگوژین باشند، اما اینها نیروهایی نیستند که در جایگاه تغییر دادن جریان جنگ باشند. اینها نیروهای آموزش دیده نیستند.”

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا