عنوان خبر: شرکت‌ پتروشیمی خارگبه دنبال بازاری با سود بیشتر
(شاخه: اخبار جزیره خارگ)
دوشنبه 27 ارديبهشت 1395 - 13:21:30

نخ نیوز : امسال درمقایسه با سال‌های قبل پربارتر بود. مذاکرات خوبی داشتیم والبته تعداد بازدیدکنندگان خارجی بیشتری نیز داشتیم که متاسفانه از شرکت‌های درجه یک نیستند.


به گزارش نخ نیوز، یکی دیگر از شرکت‌های ایرانی حاضر دراین نمایشگاه پتروشیمی خارک است. به گفته آزیتا همایون‌پور، سرپرست فروش این شرکت، محصولات آن به طورکامل صادر می شود. همایون‌پور با اشاره به این‌که ٥‌سال است درنمایشگاه صنعت نفت حاضرمی‌شود، می‌گوید: امسال درمقایسه با سال‌های قبل پربارتر بود. مذاکرات خوبی داشتیم والبته تعداد بازدیدکنندگان خارجی بیشتری نیز داشتیم که متاسفانه از شرکت‌های درجه یک نیستند.

شرکت‌های درجه یک درواقع اروپایی یا شرکت بزرگ چینی بودند که در نمایشگاه حضورنداشتند وما به هرحال ارتباط خود را با آنها حفظ کرده‌ایم. او درادامه افزود:  بیشتر مشتریان ما از چین و هند هستند و البته بازدیدکنندگان متعددی نیز از کنیا داشتیم. او معتقد است با رفع تحریم‌ها اوضاع بهتر می‌شود. همایون‌پور دراین‌باره اضافه می‌کند:  شرکت‌های اروپایی، ژاپنی و کره‌ای که به دلیل تحریم‌ها ایران را ترک کرده بودند و تا ماه آوریل‌سال جاری هیچ تماسی برای ادامه همکاری نداشتند، دوباره بازگشته‌اند. حتی شرکت‌هایی که در دوبی دفتر داشتند و از این طریق برای خرید اقدام می‌کردند، نیز دوباره برای خرید به ما رجوع کرده‌اند.

او درباره مشتریان قدیمی هندی و چینی شرکت‌های پتروشیمی که در دوران تحریم‌ها خریدار اصلی محصولات ایرانی بوده‌اند نیز توضیح می‌دهد:  واضح است که یک‌سری خریدارهای درجه یک چینی و هندی در دوران تحریم‌ها داشته‌ایم. این شرکت حاضر نیست این مشتریان را کنار بگذارد و دوباره از طریق واسطه به فروش محصول بپردازد. بنابراین دراین بازارها مشتری جدید جذب نمی‌کنیم.
البته اگر خریدارهای جدیدی برگردند، می‌توانند درحوزه‌هایی که طی تحریم‌ها بسته شده بود یعنی اروپا، کره و ژاپن فعال شوند. این درحالی است که با وجود تحریم‌ها درآمد شرکت‌ها به شدت کاهش یافته بود اما اکنون نوید افزایش درآمد و سودآوری نیز در بازار وجود دارد. البته به گفته همایون‌پور در دوران تحریم حجم فروش محصولات شرکت متبوعش تغییری نکرده بود.
اما درمقابل کشورهای حوزه خلیج فارس موضع پایین‌تری داشته و مجبور بودند برای فروش تخفیف قایل شوند زیرا محموله‌ها خریداری نداشته‌اند. او می‌افزاید: بعد از تحریم‌ها همچنان تناژ تولید ما تفاوتی نکرده است. اما سود بیشتری خواهیم داشت. زیرا به‌عنوان مثال در صادرات محصولات گازی مجبور بودیم از واسطه استفاده کنیم یا محموله خود را به شرکت‌های درجه ٣ بفروشیم. اما اکنون می‌توانیم مشتریان درجه یک خود را داشته باشیم و از بازگشت پول خود مطمئن باشیم.

اوهم آسیا را بازارهدف محصولات این شرکت معرفی می‌کند و می‌گوید: ما به دنبال بازاری هستیم که بیشترین سودآوری را داشته باشد. اگر هند بازار بهتری باشد متانول را به هند می‌فرستیم و اگر چین باشد به آن مقصد صادرمی کنیم. اما درمجموع هم اکنون برروی خاور دور بیشترین تمرکز را داریم. همایون‌پور ادامه می‌دهد:  تمرکز شرکت‌های مختلف بر بازارها ارتباط مستقیم با حجم تولید شرکت‌ها نیز دارد. شرکت‌های بزرگتر که توانایی تولید حجم بیشتری ازمحصولات را دارند، می‌توانند محصولات خود را درمحموله‌های بزرگتر و به مقاصد دورتر مانند اروپا بفرستند. اما شرکت‌های کوچک‌تر با حجم تولید محدودتر با درنظر گرفتن هزینه‌های تولید و حمل‌ونقل مقاصد نزدیک‌تر را انتخاب خواهند کرد.
نخ نیوز | نفت خارگ | اخبار جزیره خارگ
( http://nakhnews.ir/newsF-9751.html )