عنوان خبر: آيا خارگ ميتواند يك منطقه آزاد تجاري باشد ؟
(شاخه: اخبار جزیره خارگ)
چهارشنبه 20 شهريور 1392 - 08:41:20

به چه ابزاري نياز است كه جزيره خارگ براي بوميان و افرادي كه در اين جزيره زندگي ميكنند به يك منطقه آزاد تبديل شود ، آيا خارگ پتانسيل اين موضوع را دارد يا خير ؟

به گزارش نخ نيوز ، كشور عزيزيمان ايران داراي ۷ منطقهٔ آزاد تجاری-صنعتی است که عبارتند از: چابهار، قشم، کیش، اروند، انزلی، ارس و ماکو.
اهداف اين مناطق آزاد چيست ؟ و چگونه اداره ميشوند ؟
ماده ۱ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۷۲ اهداف تشکیل مناطق آزاد تجاری-صنعتی را به شرح زیر بیان می کند:تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی.
ميتوان به تاريخچه مناطق آزاد كشور اشاره كرد ، 
در ۲۴ تیر ۱۳۸۹ نیز شهرستان ماکو به جمع مناطق آزاد تجاری-صنعتی پیوست و در مجلس شورای اسلامی ایران تصویب شد.در ۷ بهمن ۱۳۶۹ هیئت وزیران، جزیره قشم و در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۷۰ محدوده‌ای از خلیج چابهار (زمینهای خاور اسکله شهید کلانتری) را به عنوان منطقه آزاد بازرگانی اعلام کرد.[۳]در بهمن ۱۳۶۸ هنگام تهیه و تصویب قانون برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، به موجب تبصره ۱۹، به دولت اجازه داده شد که حداکثر در سه نقطه از نقاط مرزی کشور، مناطق آزاد تجاری-صنعتی پایه‌گذاری نماید.در سال ۱۳۵۹ به موجب مصوبه شورای انقلاب همهٔ امتیازات مزبور، در مورد کالاهای وارده به جزیره کیش برقرار گردید. بدین گونه جزیره کیش از بخشی از امتیازات یک منطقه آزاد برخوردار گردید.در اسفند ۱۳۴۹ قانونی با عنوان «قانون معافیت از حقوق و عوارض گمرکی کالاهایی که به منظور استفاده، مصرف و فروش وارد بعضی از جزایر خلیج فارس می‌شوند» به تصویب رسید که بر پایهٔ آن به دولت اجازه داده شد در هر یک از جزیره‌های خلیج فارس که صلاح بداند، همهٔ کالاهایی را که برای مصرف، استفاده و فروش در فروشگاه‌ها وارد جزیره مذکور می‌شوند، از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، سود بازرگانی، حق انحصار، عوارض گوناگون و حق ثبت سفارش معاف کند.
با اين اوصاف آيا ميتوان خارگ را يك منطقه آزاد( با توجه به شرايط و جايگاه خاص اين جزيره در سطح كشور )‌  براي بوميان و يا افرادي كه در اين جزيره زندگي ميكنند تبديل كرد يا خير ؟ اين شايد راهكار جديد و سازنده اي جهت رفاه حال بوميان و افرادي كه در حال زندگي در اين جزيره ميباشند باشد . به هر حال بايد ديد چه دستگاهي ميتواند متولي پيگيري اين موضوع باشد ....نخ نیوز | نفت خارگ | اخبار جزیره خارگ
( http://nakhnews.ir/newsF-2680.html )